Експедиція в Антарктиду 2019-2020

Друзья, сьогодні з нами невеликий екскурс в стратегічний бекстедж діл капітанських. Розкажіть, як ми плануємо круїзні яхтові маршрути, на що звертаємо увагу і без чого просто не обійдетеся, щоб команда отримала максимальне задоволення від яхтинга. Текст легкий, зайде для загального розвитку і буде корисний для оцінки маршрутів у майбутніх парусних подорожах. Ну, а якщо ви задумались про капітанське поприще, то однозначно не проходите мимо!

Що таке круїзний яхтовий маршрут?

Щоб відповісти на це питання, спершу давайте подумаємо, якими взагалі можуть бути маршрути? Перше, що спадає на думку – експедиційний. Далекі острови, таємниці, дослідження, айсберги, гігантські хвилі, шторми, суворі випробування. Але не завжди так, особливо якщо маршрут планували і робили це грамотно. Якими ще можуть бути маршрути? Ймовірно гоночними, навчальними, транспортними, патрульними, перегонами та ін. Більшість з них об’єднані одним змістом: за найбільш оптимальною траєкторією подолати відстань з точки А в точку Б, тобто. перетнути море, щоб опинитися на суші. А все інше, що відбувається і трапляється у процесі цього дійства – є «морська романтика».

Із завмиранням серця стоячи біля штурвала, спостерігати за обрієм. Відчуваючи свіжість вітру і крен яхти – виявити назовні фантазії про моря і океани, які, напевно, в кожного встигли відкластися ще в далекому дитинстві. Зустріти світанок сонця загравою, що залив звістку обозримий горизонт. Відчути красу якірних стоянок у віддалених абсолютно безлюдних бухтах. Радіючи кожному прожитому, насиченому на пригоди, дню, відчувати втому і традиційно спостерігаючи за зоряним небом – засипати під легкий плескіт хвиль, ніби в колисці. І це далеко не все, що дарує яхтінг.

Наріжний камінь круїзних яхтових маршрутів

Круїзний яхтовий маршрут заплановано заздалегідь, і що дуже важливо, ще на березі. В розрахунок приймаються багато факторів, такі як: переважні вітри в регіоні, рельєф місцевості, наявність марин та закритих бухт, ключові пам’ятки, пішохідні стежки на узбережжі, рівень підготовки команди та капітана, флора та фауна, особливості менталітету місцевого населення, наявність мобільного зв’язку, приливної зони, течії, температура води та повітря, цей перелік можна продовжити, але поки що зупинимося. І відповімо на питання навіщо нам це потрібно? Не для кого не секрет, що у будь-якої справи, чи то будівництво будинку, чи політ у Космос, чи конституція держави – є підстава, від якої все вибудовується, так би мовити наріжний камінь. Так ось, у побудові маршрутів такий наріжний камінь має три однаково важливі для балансу сторони: безпеку, насиченість і комфорт. А фактори, згадані вище, ці сторони сповнюють. Тепер по порядку.

БЕЗПЕКА.

Наприклад, якщо ви хочете відправитися на яхтинг до Карибського басейну, де, здавалося б, температура води і повітря сприяє класному відпочинку цілий рік, варто взяти в розрахунок період, коли з найвищою ймовірністю з Атлантики може надихнути шторм, який плавно переростає на ураган і у цьому справа закінчується, лише починається. Але якщо це вас не зупиняє, то варто подумати про місцевість, де ймовірність перетворення шторму на ураган – мінімальна. А найближчим віддаленням від маршруту є безпечна, захищена марина.

Або скажемо яхтинг у приливних водах біля берегів Ірландії та Великобританії. Навігація тут вважається найскладнішою у світі. Швидкість течії через перепад води іноді може обганяти крейсерську швидкість яхти. При помилці в прорахунках, човен може забрати течією на рифи. Переходи тут планують з урахуванням приливних циклів, а час прораховують щогодини. Адже якщо не встигнути перетнути загороджувальний поріг марини до того, як почне з припливом йти вода, можна стати безпосереднім учасником цих багатовікових природних традицій, а заразом посадити човен на мілину.

photo_2022-08-23 13.08.57
ant8

Подібні особливості є і на встиглих полюбитися багатьом Сейшельських островах. Тут двічі на рік змінюється напрямок переважних вітрів. Відповідно одні й ті самі стоянки у різні сезони використати не вийде. У свій час вони будуть добре захищені від вітрів, нагадуючи безтурботний райський куточок, а в інший – там робити нічого, шукайте альтернативу.

До речі, про альтернативу. Як би чітко не спланували маршрут, наскільки не було б все вивірено, звірено і підібрано.

Завжди необхідно мати план Б.

Запасний план, якщо основний виявиться не робочим. Погіршилася погода чи не змогли вчасно вийти із марини. По маршруту завжди потрібно мати на увазі запасні стоянки, де можна вкрити човен і перечекати негоду або переночувати. Як настільна книга для планування безпеки маршруту, ми використовуємо лоції регіону і карти Навіонікса. З цих двох джерел можна винести максимум корисної інформації, пов’язаної з особливостями яхтингу у регіоні. Сезонні вітри, особливості рельєфу, припливи, стоянки та інше.

Насиченість.

Наприклад, перемістимося до Греції. Від Афін до Санторіні 170 морських миль ходу. Подолати таку відстань на яхті можна за 1,5-2 доби нон-стоп. І стільки ж – назад. Побачити Санторіні, заходи сонця і світанки в морі, дельфінів, зловити рибу, викупатися кілька разів і на цьому, мабуть, все. Додам, що команда має бути досвідченою – доведеться нести нічні вахти. А чи можна пройти цей шлях протягом тижня без нічних вахт? Якщо погода дозволить, то, в принципі, так. Але насиченість такого шляху знизиться багаторазово. Розраховуємо виходити на світанку, а приходити до місця стоянки із заходом сонця. Через тиждень повернемося до Афін – розвіяні від справ звичайних міських, але втомленими від справ звичайних морських. Після такої відпустки – добре б у готель на тиждень у відпустку 🙂 Висновок: якщо є всього тиждень, а хочеться дійти до Санторіні і зробити це із задоволенням, насичено, подивившись чудові цікаві острови по дорозі, маршрут слід будувати, в один кінець One Way. До речі, зверніть увагу на можливість повертати яхту в іншому місці, відмінному від старту. Ця опція є і у більшості чартерних судновласників. Загальна протяжність маршруту – відстань, яку планується подолати з моменту першого виходу в море і до завершення плавання. Не важливо буде маршрут кільцевої з одним місцем старту та фінішу, чи це буде One Way. До речі, у моряків це називається генеральна відстань, але включає у визначення трохи більше нюансів. Так ось, на тиждень плавання оптимально закласти відстань у 140-180 морських миль. Ця цифра отримана нашим досвідченим шляхом, методом спостереження та зворотний зв’язок від хлопців. Доповнимо, що не важлива перша ця подорож на яхті або вже іншого способу їздити на море не представляється.

Розглянемо круїз на вітрильній яхті з навігацією світлий час доби, тобто. без нічних переходів. А значить, що у нас на все про все в середньому 12 годин світлого часу на добу. Поділимо 180 миль на 7 днів та отримаємо 25 миль на день. При швидкості 5-7 вузлів, з урахуванням не завжди «зручного» напряму вітру та течії – така відстань долається за 4-6 годин. Це не весь час, який ми проводимо на воді, купаючись чи вправляючись у вітрильній техніці. Це час, запланований лише на подолання відстані до нового місця нічної стоянки. Додамо сюди ще пару годин на обід, купання під час переходу і – вуаля – 6-8 годин, трохи більше половини світлового дня. У такому режимі можна було б і зручно відходити весь тиждень, але на практиці виглядає інакше. За фактом, один день точно хочеться провести в більш спокійному режимі на березі, а інший більше наповнити морем.
Наприклад, плануючи затяжний морський перехід, буде абсолютним захопленням урізноманітнити його раннім виходом, що дасть можливість прийти раніше і показати команді нічну навігацію в ранніх сутінках. Зустріти епічний світанок у морі за чашкою ароматної кави. Трохи збільшити загальну дистанцію, зробивши тролінгову проводку над рибними банками і зловити тунця. Прокласти маршрут уздовж красивих багатовікових скель і лісів, де ненадовго лягти в дрейф у якогось грота, що сподобався, щоб викупатися. А потім наповнити вітрила вітром, що прагне в море з холодних вершин і повправлятися з командою в маневрах і налаштування такелажу.

Комфорт.

Наприклад, візьмемо Туреччину. Це, мабуть, найбільш клієнт-орієнтований регіон, де не тільки люди передбачили можливість закриття всіх базових потреб, а й природа постаралася. Турецьке узбережжя порізане неймовірно красивими та захищеними бухтами. Скажу більше. У Туреччині, в сезон 2021 щодня курсував корабель-магазин Мігрос, де кожен бажаючий міг пришвартуватися на динги та поповнити запаси провіанту. При цьому жодної націнки за морський сервіс я не виявив.
Не можу пройти повз Турецького «МАК-яхто». На одному з наших маршрутів є стоянка, де зовсім зворушлива бабуся з дідусем приготують тобі найсмачніший хані-банані – це тонкий лаваш із медово-банановою начинкою, за формою нагадує млинці з начинкою. Вони курсують на своєму блакитному баркасі з усім необхідним обладнанням та інгредієнтами, щоб поки ти купаєшся і насолоджуєшся моментом, приготувати тобі неймовірно смачний перекус! І скажу вам, у них є вибір)))
Сервіс зловити і почистити свіжопойману рибу поза твоїм човном, як вам таке? Кайф – молодці!
А в Хорватії є чудові устриці з ферми на борт яхти – мрія міського жителя.

Таким чином, дотримання балансу між безпекою, насиченістю та комфортом при побудові маршруту – вірний шлях до класного відпочинку та вдячної команди!
А що брати за зразок, як знайти цей баланс?

Мабуть, відповідь на це запитання, у кожного капітана свій. Ця формула приходить із досвідом і багато в чому залежить від життєвої позиції самого капітана та знання регіону. Одна справа карти та сайти, а інша – коли ти сам досліджуєш місцевість. Бачиш яка бухта підсвічена цікавіше в заході сонця, де класно постояти на якорі в спекотний і безвітряний полудень. Спостерігаєш за місцевими, вони завжди знають де цікавіше. А за розмовами у моряка, який знає регіон, можна отримати багато корисної інформації. Так маршрут удосконалюється і відточується після кожної чергової подорожі.

Leave a reply